Hallitus 2022

 

Yhteiskunta- ja terveystieteiden ylioppilaat YTY ry:n hallitus päätetään vuosittain järjestettävässä syyskokouksessa. YTY ry:n hallitukseen voi lähteä kuka vain opiskelijavaikuttamisesta ja edunvalvonnasta kiinnostunut opiskelija. Hallitukseen pyritään mahdollisuuksien mukaan valitsemaan hakijoita mahdollisimman monipuolisesti kaikista yhteiskuntatieteiden tiedekunnan ainejärjestöistä, jotta edunvalvonta olisi mahdollisimman tasavertaista, ja jotta kaikki järjestöt olisivat edustettuna YTY ry:n hallituksessa. Jokaisella jäsenjärjestöllä on äänioikeus hallitusaktiivien valinnassa.

YTY ry:n toisessa, eli vuoden 2020 hallituksessa on mukana kaikkiaan kahdeksan jäsentä neljästä eri ainejärjestöstä. Lisäksi hallituksen tukena on kolmihenkinen toimihenkilötiimi. YTY:n kolmas hallitus valittiin syyskokouksessa keskiviikkona 2.12.2020, ja hallitus järjestäytyi ensimmäisessä kokouksessaan tiistaina 8.12.

YTY:n hallitus vuodelle 2022 eli kokonaisuudessaan neljäs hallitus valittiin toimikaudelle syyskokouksessa 29.11.2021. Mukana toiminnassa tällä kaudella tulee olemaan yhdeksän hallituksen varsinaista jäsentä ja neljä toimihenkilöä kaikkiaan viidestä eri ainejärjestöstä.

merjasovala

Merja Sovala

Puheenjohtaja

  • merja.sovala@tuni.fi
  • Teema ry
isabellehtikallio2

Isabel Lehtikallio

Varapuheenjohtaja, kansainvälisyysvastaava & kääntäjä

  • isabel.lehtikallio@tuni.fi
  • Patina ry
iidaheikkilä

Iida Heikkilä

Sihteeri & rahastonhoitaja

  • iida.m.heikkila@tuni.fi
  • Interaktio ry

Miia Alavillamo

Viestintä- & webvastaava

  • miia.alavillamo@tuni.fi
  • Patina ry

Anna Carolina Aguiar

Viestintävastaava

  • anna.pereiradeaguiar@tuni.fi
  • TIPSY ry

Erika Perälä

Koulutuspoliittinen vastaava

  • erika.perala@tuni.fi
  • Interaktio ry
roosasarapisto

Roosa Sarapisto

Tapahtumavastaava

  • roosa.sarapisto@tuni.fi
  • Interaktio ry
eelivuorilehto

Eeli Vuorilehto

Tuutorivastaava

  • eeli.vuorilehto@tuni.fi
  • Interaktio ry
johannaäkräs

Johanna Äkräs

Sosiaalipoliittinen- & yhdenvertaisuusvastaava

  • johanna.akras@tuni.fi
  • Interaktio ry

Toimihenkilöt 2022

mimikorjus

Mimi Korjus

Tapahtumatoimihenkilö

  • mimi.korjus@tuni.fi
  • Interaktio ry
nooraojalehto

Noora Ojalehto

Tuutoritoimihenkilö

  • noora.ojalehto@tuni.fi
  • Cortex ry
mirosuomela

Miro Suomela

Yritysyhteistyötoimihenkilö

  • miro.suomela@tuni.fi
  • Aatos
onnikarttunen

Onni Karttunen

Koulutuspoliittinen toimihenkilö

  • onni.karttunen@tuni.fi
  • TIPSY ry

Vanhat hallitukset

YTY ry – Yhteiskunta ja terveystieteiden ylioppilaat
Close Menu
FinlandEnglish